ŞAHIŞ FİRMASI VE SERMAYE ŞİRKET VERGİSEL KARŞILAŞTIRMA (2021 Yılı)

Şahıs Firması ve Sermaye Şirketi (A.Ş.-LTD) Kar Vergisi Karşılaştırması

Girişimcilerin ticari hayata başlarken vermeleri gereken kararların başında kuracağı şirket türü gelmektedir. Girişimcilerin Geçici Vergi Dönemleri itibariyle Kar beklentilerini Girmeleri Halinde ödeyecekleri vergi tutarlarını dönemsel olarak hesaplamaya yardımcı olmak amaçlı hazırlanan excel programı ile sermaye şirketlerinde Kar dağıtımı safhasına kadar olan vergi bütçesini yapmanız mümkündür.

Önemli Not : 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununa, 10/2/2016 tarihli ve 29620 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 1 inci maddesi ile yapılan düzenlemeyle getirilen 29 yaşını doldurmamış genç girişimcilerde kazanç istisnasına ilişkin usul ve esasları hakkında açıklamalar yapılmış olup, 29 yaşını doldurmamış olan ve ilk kez işyeri açacak gençlere getirilen teşvikle ilk üç yıl için yapılacak olan yıl başına 75.000 TL den vergi alınmayacaktır.

Genel Bilgi Olarak; 

Kurumlar Vergisi - Gelir Vergisi 

- Şahıs Şirketlerinin Karları Üzerinden Ödedikleri vergiler Gelir Vergisi, Şirketlerin karları Üzerinden Ödedikleri vergiler Kurumlar Vergisidir.

- Şahış Firmaları ve Sermaye Şirketleri için Vergilendirme Prensip Olarak Yıllık Yapılmaktadır,

- Şahıs Firmaları Mali Dönemin kapanışından Sonra Gelen Üçüncü Ayda (Bir Sonraki Yıl Mart Ayında) Karlarını Gelir Vergisi Tarifesine Göre hesaplar Ödedikleri Geçici vergiler Sonrası Ödeme Çıkması Halinde Mart ve Temmuz Aylarında İki eşit Taksitte ödemektedirler.

- Sermaye Şirketleri Mali Dönemin Karlarından Sonra gelen Dördüncü Ayda  (Bir Sonraki Yıl Nisan Ayında) Karlarını % 22 Geçerli Vergi oranına Uygularlar ve Ödedikleri Geçici vergiler Sonrası Ödeme Çıkması Halinde  Nisan Ayı sonuna Kadar ödemektedirler. (Genel Olarak Geçici vergi Dönemlerinde % 22 vergilendirildiklerinden Ekstra bir Vergi Çıkmaz)

Kurum Geçici Vergi - Gelir Geçici Vergi 

- Geçici Vergi Dönemleri Gerçek Kişiler ve Sermaye Şirketleri için aşağıdaki periodlarda vergilendirilir.

- Şahıs Firmaları Geçici vergi oranı % 15, Sermaye Şirketleri İçin % 20 dir.

- Geçici Vergi Hesaplama ve Ödemeleri Her Çeyrek Dönemi Takip Eden ikinci ayda yapılmaktadır 

Dönemler Aylar  Tarihi Ödenme tarihi
1. Ara Çeyrek Ocak-Şubat-Mart 01.Mayıs-14. Mayıs Arası 17 Mayıs a kadar 
2. Ara Çeyrek Nisan-Mayıs-Haziran 01.Ağust.-14. Ağust Arası 17 Ağust a kadar 
3. Ara Çeyrek Temmuz-Ağust-Eylül 01.Kasım-14. Kasım Arası 17 Kasım a kadar
4. Ara Çeyrek Ekim-Kasım-Aralık 01.Şubat-14. Şubat Arası 17 Şubat a kadar 

DOSYAYI İNDİRMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

 

 

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Dosyalarımız Yardım amaçlı hazırlanmıştır. İlgili Dosyayı kullanmanız sonucunda ortaya çıkabilecek her türlü risk tarafınıza aittir ve bu kullanımdan kaynaklanan her türlü zarara dair risk ve sorumluluğu tamamen tarafınızca üstlenilmektedir. Cevherler; söz konusu kullanımdan dolayı, (ihmalkarlık kaynaklı olanlar da dahil olmak üzere) sözleşmeyle ilgili bir dava, kanunlar veya haksız fiilden doğan her türlü özel, dolaylı veya arızi zararlardan ve cezai tazminattan dolayı sorumlu tutulamaz